Pod koniec marca br. SFP-ZAPA zawarło ugodę z Multikinem - operatorem sieci kin należącym do Grupy Vue International. Pod szyldem Multikino działają 33 kina z 267 ekranami, a po przejęciu w 2019 roku kin Cinema 3D, sieć powiększyła liczbę swoich lokalizacji do 44 z 316 ekranami na terenie Polski. Na podstawie ugody do twórców chronionych przez Stowarzyszenie trafią tantiemy za wyświetlanie filmów na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Strony zawarły także umowę generalną dotyczącą przyszłych rozliczeń. »
148,4 mln zł to skala dotychczasowej pomocy udzielonej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w związku z pandemią COVID-19. To jedno z największych wsparć ofiarowanych przez organizacje twórcze swoim członkom. »
Twórcy i artyści wykonawcy apelują o uczciwe wynagrodzenie za eksploatację filmów w internecie. W spocie z udziałem m.in. Barbary Białowąs i Luca Dardenne’a, europejscy twórcy domagają się pilnej implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. »
Prace nad Digital Services Act postępują w szybkim tempie. Rozporządzenie ma stanowić instrument legislacyjny ustanawiający nowe horyzontalne ramy regulacyjne dla wszystkich usług cyfrowych w UE. »
Pod koniec stycznia br. Stowarzyszenie Filmowców Polskich–ZAPA zawarło ugodę sądową ze spółką Helios S.A., będącą operatorem 50 kin wielosalowych na terenie całej Polski. »
28 stycznia 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko P(…) sp. z o.o. z siedzibą w W(…) o zakazanie i zapłatę. Sąd zakazał w nim operatorowi sieci kablowej dokonywania reemisji utworów audiowizualnych do czasu zawarcia ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich umowy licencyjnej. »
COVID-19 nie pozostawił żadnej branży ani zawodu nietkniętego. Przemysł filmowy i telewizyjny ucierpiał szczególnie mocno w wyniku całkowitego wstrzymania produkcji na bardzo wczesnym etapie kryzysu. »
22 stycznia zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia o usługach cyfrowych, czyli tzw. Digital Services Act. Projekt stanowi próbę regulacji działalności platform internetowych, m. in. odnosząc się do kwestii odpowiedzialności za udostępniane na nich treści, mechanizmów usuwania materiałów naruszających prawo czy określenia właściwości sądów. »
Podczas Walnego Zgromadzenia AGICOA, po raz czwarty z rzędu, SFP-ZAPA została wybrana do zarządu AGICOA - największej międzynarodowej organizacji chroniącej prawa producentów. Przedstawicielem SFP w zarządzie AGICOA została Sylwia Biaduń - zastępca Dyrektora SFP-ZAPA. »
O SFP-ZAPA i zbiorowym zarządzaniu prawami z Profesor Elżbietą Traple - wieloletnim pełnomocnikiem SFP, ekspertem w dziedzinie prawa cywilnego i prawa własności intelektualnej – rozmawia Zastępca Dyrektora SFP-ZAPA Sylwia Biaduń. »