W najbliższą sobotę, 2 września zapraszamy serdecznie na organizowany przez Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC Event Nowych Technologii Zdjęć Filmowych. W ramach wydarzenia odbędzie się także panel SFP-ZAPA "Prawdy i mity na temat tantiem z internetu". »
Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Grupa Polsat Plus zawarły nową umowę generalną dotyczącą korzystania z utworów audiowizualnych z repertuaru SFP w zakresie nadawania, reemitowania oraz udostępniania utworów audiowizualnych w Internecie. »
Rada Repartycyjna SFP-ZAPA zatwierdziła uchwałą z 8 marca 2023 roku przygotowany przez biuro SFP-ZAPA terminarz repartycji na rok bieżący. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan wypłat tegorocznych tantiem, nad którego realizacją niezmiennie będzie czuwał cały nasz zespół. »
Zgodnie z uchwałą Rady Repartycyjnej SFP z dnia 8 marca 2023 r. prezentujemy wysokość potrąceń na koszty inkasa, jakie będą obowiązywać w roku bieżącym. Potrącenia zostały obniżone względem roku 2022 na wszystkich polach eksploatacji. »
Ella Shtyka to ukraińska producentka filmów dokumentalnych, kuratorka laboratorium filmów dokumentalnych dla młodych artystów Indie Lab oraz kuratorka programu dokumentalnego i paneli tematycznych amerykańskiego festiwalu filmowego Nezalezhnist (Niepodległość) w Ukrainie. Od 2001 roku kieruje centrum produkcyjnym Nowy Kijów. Na skutek wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku opuściła swój kraj i miesiąc później dołączyła do zespołu SFP-ZAPA, gdzie zajmuje się współpracą z autorami polskimi oraz ukraińskimi, którzy również mogą powierzać swoje prawa w SFP-ZAPA. »
Znamy nominowanych do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zostaną one przyznane już po raz 15. w siedmiu kategoriach. Ogłoszenie laureatów i laureatek nastąpi 20 września podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. »
W poniedziałek, 21 sierpnia br., zgodnie z założonym terminem, rozpoczęliśmy wypłaty dla producentów z tytułu reemisji za 2022 rok. »
W piątek, 4 sierpnia przedstawiciele polskiego środowiska filmowego, reprezentujący twórców, aktorów i producentów, złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo, w którym wyrazili swoje oburzenie niedawnymi, kłamliwymi wypowiedziami Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego na temat filmowców. Apelują w nim także do Premiera o spotkanie z reprezentantami branży i pilne wdrożenie dyrektywy ws. prawa autorskiego, zapewniającej twórcom filmowym i aktorom m.in. należne tantiemy z internetu. »
Uprzejmie informujemy, że 21 czerwca br. Rada Repartycyjna SFP podjęła uchwałę zatwierdzającą Tabelę stawek wynagrodzeń Stowarzyszenia Filmowców Polskich za korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych. »
W celu ujednolicenia zasad repartycji z tytułu reemisji producenckiej z zasadami obowiązującymi w repartycjach autorskich, przyjmuje się, że przy podziale kwot dla polskich uprawnionych będzie brana pod uwagę także zmienna w postaci gradacji wg typu utworu (gradacja tożsama z tą stosowaną w repartycjach autorskich). »
Po trwającym blisko 5 i pół roku procesie, gigant telekomunikacyjny VECTRA S.A. prawomocnie przegrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich w sporze o prawidłowość realizacji zapisów umowy licencyjnej. »
Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyraża swoje zdecydowane poparcie dla strajku scenarzystów zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Pisarzy (WGAW - Writers Guild of America West i WGAE - Writers Guild of America, East), a także dla stanowiska Federacji Scenarzystów Europejskich (FSE) w tej sprawie. »
Pod koniec marca br. SFP-ZAPA podpisało razem z ZAiKS-em kolejną trójstronną umowę z członkiem Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Tym razem jest to czterosalowe kino Sokół w Nowym Sączu, którego operatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. »
1 marca 2023 r. o godz. 12:30 odbędzie się dwugodzinny webinar "Prawa autorów audiowizualnych w Europie i Ameryce Łacińskiej”, podczas którego swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele branży audiowizualnej z Brazylii, Chile, Polski i Słowenii, a także z eksperci z Latynoamerykańskiej Federacji Stowarzyszeń Autorów Audiowizualnych (FESAAL), Stowarzyszenia Autorów Audiowizualnych (SAA) oraz Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (CISAC). »
Polscy twórcy i artyści audiowizualni czekają na prawo, które zagwarantuje wszystkim filmowcom sprawiedliwe tantiemy z internetu i zapewni im równe szanse we współpracy i negocjacjach z zagranicznymi korporacjami. Gwarantuje to unijna dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, której wdrożenie w Polsce przedłuża się z niezrozumiałych dla nas względów już o wiele miesięcy. Jako przedstawiciele środowiska polskich aktorów i twórców filmowych, z niepokojem dostrzegamy, że niektórzy przedstawiciele obozu władzy ponad dobro polskiej kultury stawiają interesy platform takich jak Netflix »
W środę 11 stycznia, w Kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się spotkanie szerokiej koalicji polskich twórców na rzecz uczciwego wynagrodzenia z platform VOD. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wzięli udział liczni twórcy filmowi, producenci oraz przedstawiciele organizacji branżowych. To kolejny krok na drodze do konsolidacji środowiska, które walczy o prawa do własnej twórczości wykorzystywanej przez platformy VOD. Jak podkreślali twórcy: „Występowanie przeciw tantiemom z internetu to występowanie przeciwko polskiej kulturze” »