Regulamin działania ZAPA
1.1. Stowarzyszenie Filmowców Polskich tworzy wyodrębnioną w ramach Stowarzyszenia jednostkę organizacyjną do spraw zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi, pod nazwą ZAPA (Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych).
1.2. Zadaniem ZAPA jest prowadzenie wszystkich spraw związanych ze zbiorowym zarządem prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. W zakres kompetencji ZAPA wchodzi w szczególności:
2.1. Osoby, które powierzyły SFP zarządzanie swoimi prawami autorskimi lub pokrewnymi należą do jednego z dwóch zespołów: zespołu autorów i zespołu producentów.
3.1 Pracami ZAPA kieruje Dyrektor, pod nadzorem powołanej w tym celu Rady Administracyjnej.
3.2 Rada Administracyjna składa się z 9 członków z czego 3 członków powoływanych jest przez Zarząd SFP ze swojego grona, 3 - przez zespół autorów i 3 - przez zespół producentów, na trzyletnią kadencję.
3.3 Rada Administracyjna wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego i Sekretarza.
3.4 Posiedzenia Rady zwoływane są przez Przewodniczącego, nie rzadziej niż raz na kwartał. Członkowie Rady muszą być zawiadomieni o terminie posiedzenia na piśmie co najmniej na 10 dni wcześniej, a zawiadomienie winno określać projektowany porządek obrad. Na żądanie 1/3 członków Rady Administracyjnej Przewodniczący Rady ma obowiązek zwołać posiedzenie w trybie pilnym, ze wskazaniem w zawiadomieniu powodu nadzwyczajnego posiedzenia.
3.5 Rada Administracyjna podejmuje uchwały, wiążące dla Dyrektora ZAPA, w następujących sprawach:
3.6 Rada Administracyjna może podjąć uchwały, jeżeli na posiedzeniu obecnych jest 2/3 członków. W przypadku braku wskazanego quorum posiedzenie Rady będzie zwołane w terminie 1 tygodnia. Na posiedzeniu tym wystarczy obecność 5 członków Rady dla powzięcia ważnej uchwały, objętej porządkiem obrad posiedzenia, na którym uchwały nie podjęto z powodu braku 2/3 członków. Uchwały Rady podejmowane są zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. Na żądanie każdego członka Rady Przewodniczący jest zobowiązany zarządzić głosowanie tajne.
4.1. Dyrektor kieruje jednoosobowo pracami ZAPA i decyduje o wszystkich sprawach związanych z jej bieżącą działalnością, m.in. sprawuje funkcję kierownika zakładu pracy w stosunku do wszystkich osób zatrudnionych do pracy związanej ze zbiorowym zarządem.
4.2. Dyrektor reprezentuje SFP na zewnątrz we wszystkich sprawach związanych ze zbiorowym zarządem. W szczególności jest umocowany do negocjowania i podpisywania umów z użytkownikami i organizacjami zbiorowego zarządu. Dyrektor otrzymuje w tym celu pełnomocnictwo ogólne od Zarządu Głównego SFP. Pełnomocnictwo to obejmuje także udzielanie pełnomocnictw do prowadzenia spraw sądowych w imieniu SFP w przedmiocie dochodzenia roszczeń wynikających ze zbiorowego zarządu.
5.1. Działalność związana ze zbiorowym zarządem prawami autorskimi i prawami pokrewnymi objęta jest oddzielną rachunkowością w ramach SFP. W tym celu wszystkie wpływy i wydatki prowadzone są z odrębnego konta bankowego.
5.2. Z działalności zbiorowego zarządu Dyrektor składa Radzie Administracyjnej roczne sprawozdania finansowe, przedkładane w terminie do 60 dni po zakończeniu roku kalendarzowego.
6. Regulamin ZAPA oraz regulaminy repartycji stanowią dokumenty jawne w Stowarzyszeniu, udostępniane osobom które powierzyły swoje prawa SFP, na każde ich żądanie.