Rozporządzenie o usługach cyfrowych, czyli próba regulacji platform cyfrowych. Stanowisko SFP-ZAPA
ZAPA   26.01.2021

22 stycznia zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia o usługach cyfrowych, czyli tzw. Digital Services Act. Projekt stanowi próbę regulacji działalności platform internetowych, m. in. odnosząc się do kwestii odpowiedzialności za udostępniane na nich treści, mechanizmów usuwania materiałów naruszających prawo czy określenia właściwości sądów.

Zobacz również

Cieszy nas, że Komisja Europejska dostrzegła, iż media społecznościowe mają dziś dominujący wpływ nie tylko na globalną gospodarkę oraz zachowania i wybory dokonywane przez konsumentów, ale również na politykę międzynarodową na najwyższych szczeblach. W związku z czym niezbędna jest interwencja legislacyjna w tym zakresie. Z drugiej strony żałujemy, że nie została wykorzystana okazja do całościowego spojrzenia na sytuację wszystkich uczestników rynku, a podmiotom kreatywnym nie przyznawano realnych narzędzi do walki z naruszeniami praw. Mamy nadzieję, że w toku prac w instytucjach unijnych kwestie te zostaną uwzględnione.

Pełną treść stanowiska SFP-ZAPA skierowaną do Ministra Cyfryzacji i Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego znajdziecie Państwo tutaj: Stanowisko SFP-ZAPA dot. DSA

Scroll