Na rynku dostępne są już urządzenia pozwalające na oglądanie nagrań wideo z płyt HD-DVD czy Blu-ray, jednak ich cena znacznie przekracza możliwości finansowe przeciętnego kinomana. Doznania jakie oferują producenci tych rozwiązań są jednak czymś niezwykłym.
Pozwalają na doświadczanie nowego wymiaru kina domowego, oglądanie filmów o niespotykanej dotąd jakości obrazu i dźwięku. Wszystko to jest możliwe dzięki ogromnej, w porównaniu z DVD, pojemności nowych formatów oraz zaawansowanym metodom kompresji, pozwalającym na minimalną utratę jakości audio i video. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu BD-J - specjalnego wariantu oprogramowania Java, możliwe jest korzystanie z zapisanych na krążkach gier, uruchamianie dodatkowych materiałów, przyporządkowywanie napisów do wygłaszających dialogi postaci czy wybieranie scen z poziomu filmu bez konieczności zatrzymywania akcji. Oba standardy HD-DVD i Blu-ray zdolne są do obsługi podobnych kodeków wysokiej jakości, a różnice między zastosowanymi przez ich producentów rozwiązaniami są niewielkie. Oba są bardzo dobrze chronione - dzięki zastosowaniu nowatorskiej techniki cyfrowego zarządzania prawami autorskimi, tworzenie nielegalnych kopii filmów staje się niezwykle trudne, a kodowanie za pomocą HDCP sygnału pomiędzy telewizorem, a odbiornikiem nie pozwala piratom na przechwytywanie emitowanego przez TV strumienia danych. Obecnie, z uwagi na wysokie koszty urządzeń pozwalających na oglądanie filmów z płyt HD-DVD czy Blu-ray, jak i niemałe ceny samych nośników, korzystanie z mediów HD jest nieopłacalne, co jednak powinno zmienić się już w połowie tego roku.
Interesujące jest także to, że według ostatnich informacji napływających z USA, technologia Blu-ray wymaga stosowania oznakowania ISAN (ang. International Standard Audiovisual Number) dla produkcji audiowizualnych zapisywanych w tym standardzie - co może okazać się ogromnym krokiem naprzód przy wdrażaniu tego projektu.