Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego postanowieniem referendarza sądowego z dnia 10 października 2019 r. zatwierdził Statut Stowarzyszenia Filmowców Polskich uchwalony na Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe Stowarzyszenia, który odbył się 23 marca 2019 roku. »
5 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznając pytanie prawne Sądu Najwyższego uznał za zgodny z Konstytucją RP przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwalający na dochodzenie od podmiotu naruszającego prawa majątkowe odszkodowania w wysokości dwukrotności tzw. stosownego wynagrodzenia (art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. b) ww. ustawy). Także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, już na początku 2017 r. wydał wyrok, w którym uznał, że prawo unijne nie sprzeciwia się wspomnianemu wyżej przepisowi i nie stwierdził jego niezgodności z dyrektywą w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej. »
13 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE odbyło się spotkanie eksperckie dotyczące dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, którego hasłem przewodnim była sentencja Stańmy się cyfrowi, ale bądźmy też fair! Inicjatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych - PSC oraz niemieckie stowarzyszenie zrzeszające autorów zdjęć filmowych - BVK - Berufsverband Kinematografie. »
Uprzejmie informujemy, że od 1 września br., obowiązują przepisy dotyczące stworzenia jednej bazy podatników VAT, tzw. białej listy. Jest to codziennie aktualizowany wykaz czynnych podatników VAT. Wśród danych o podatnikach zawartych w rejestrze znajdują się w nim m.in. numery rachunków bankowych przedsiębiorców wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym. »
Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) z satysfakcją informuje, że w dniu 15 października br. w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł długo oczekiwany wyrok w sprawie SFP-ZAPA przeciwko największemu w Polsce operatorowi sieci kin wielosalowych Cinema City o zapłatę tantiem, o których mowa w art. 70 ustawy o prawie autorskim. »
Uprzejmie informujemy, że ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (dalej: „ustawa o OZZ”) zobowiązuje wszystkie organizacje zbiorowego zarządzania do dostosowania umów, na mocy których wykonywane jest zbiorowe zarządzanie do stawianych przez nią wymogów. Termin na zmianę dotychczasowych umów wyznaczony został na 19 października 2019 r. »
Uprzejmie informujemy, że Rada Administracyjna SFP-ZAPA na posiedzeniu w dniu 27 czerwca br. podjęła decyzję w sprawie zmiany dotychczasowych zasad uwzględniania charakteryzatora w repartycji tantiem. »
Podczas 38. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” miała miejsce bardzo interesująca debata na temat przyjętej w tym roku dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. »
Stowarzyszenie Kreatywna Polska, którego Stowarzyszenie Filmowców Polski jest członkiem, wydało oświadczenie w związku z zaskarżeniem przez Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Poniżej treść oświadczenia. »
9 maja 2019 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zatwierdził część tabel wynagrodzeń za odtwarzanie filmów i muzyki odnoszącą się do hoteli. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wyraźnie stwierdził, że stawki są właściwe i ukształtowane przez rynek. »
28 marca 2019 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę ustanawiającą przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do retransmisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 93/83/EWG (tzw. dyrektywa nadawczo-reemisyjna). »
26 marca 2019 r. Parlament Europejski poparł dyrektywę wprowadzającą nowe zasady ochrony prawa autorskiego w internecie. Przyjęcie dyrektywy oznacza dla instytucji unijnych koniec procesu legislacyjnego, który rozpoczął się w 2016 roku. Po zaakceptowaniu decyzji Parlamentu przez Radę UE i jej publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, państwa członkowskie będą zobowiązane do wdrożenia jej postanowień do prawa krajowego. Przyjęcie dyrektywy jest ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji twórców audiowizualnych, których dzieła są eksploatowane w środowisku cyfrowym. »
Na postawie art. 90 pkt. 2 oraz 140 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi SFP-ZAPA podaje do publicznej wiadomości warunki zawierania i wypowiadania umów o zbiorowe zarządzanie. »
27 marca br. odbyło się w Brukseli Walne Zgromadzenie Society of Audiovisual Authors (SAA). ZAPA po raz trzeci z rzędu zostało wybrane do Zarządu SAA (Board of Directors). »
Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została poparta przez Parlament Europejski. Dyrektywa ma na celu poprawę sytuacji przestrzegania praw autorskich i pokrewnych w świecie cyfrowym. »
Przed Państwem kluczowe głosowanie dotyczące dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Jest to przełomowy moment dla polskiej i europejskiej kultury, a także wszystkich osób zaangażowanych w jej tworzenie i rozwój – piszą w liście skierowanym do europosłów przedstawiciele polskich filmowców. »
Informujemy, że zgodnie z uchwałą Rady Administracyjnej SFP-ZAPA z dnia 14.03.2019, potrącenia na koszty inkasa zostały obniżone do 11%. »
Dziewięćdziesięciu pięciu znanych europejskich twórców filmowych podpisało się pod listem skierowanym do europejskich ministrów kultury oraz komisarzy i parlamentarzystów zajmujących się prawem autorskim. Europejscy twórcy oczekują, że projektowana dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym zagwarantuje im sprawiedliwe wynagrodzenie za tworzenie filmów, które będzie uwzględniało późniejsze zyski z dystrybucji. »