Zintensyfikowane działania platformy Netflix, na czele z wizytą w Polsce jej szefa Reeda Hastingsa, stanowią dla mnie powód do niepokoju i nie mogę pozostać wobec nich obojętnym. Zwłaszcza że zbiegają się w czasie z procedowaniem ważnej dla środowiska filmowego nowelizacji ustawy o prawie autorskim. Próba sabotażu przez streamingowego giganta bardzo dobrych rozwiązań systemowych jest w tym przypadku aż nadto widoczna. »
Ryszard Kirejczyk został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dyrektor SFP-ZAPA w latach 1996-2018 przyjął odznaczenie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej z rąk wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej. »
Z czym mierzyły się Organizacje Zbiorowego Zarządzania z Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnim czasie i jakie wyzwania stoją przed nimi w najbliższej pocovidowej przyszłości? Tym dzielono się na seminarium CISAC w Budapeszcie, które odbyło się w piątek 9 grudnia br. W panelu uczestniczyła Sylwia Biaduń, Zastępca Dyrektora SFP-ZAPA. »
W piątek, 18 listopada Sąd Okręgowy w Łodzi zobowiązał operatora Toya do zapłaty wielomilionowego zaległego wynagrodzenia licencyjnego wraz odsetkami na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich i chronionych przez niego uprawnionych. To już kolejny wygrany przez SFP-ZAPA proces z operatorem zaniżającym swoją podstawę wynagrodzenia. »
W środę, 23 listopada Ministerstwo Kultury zaprezentowało zaktualizowany po konsultacjach publicznych projekt ustawy wdrażającej do polskiego prawa unijną dyrektywę o prawie autorskim. To świetna wiadomość dla twórców i kolejny krok na legislacyjnej drodze do uregulowania kwestii wynagrodzenia za eksploatację filmów w internecie. »
Uprzejmie informujemy, że 6 lipca br. Rada Repartycyjna SFP-ZAPA podjęła uchwałę zatwierdzającą Tabelę wynagrodzeń Stowarzyszenia Filmowców Polskich za korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych na polu eksploatacji publiczne odtwarzanie »
Ważność certyfikatu potwierdzającego w SFP-ZAPA zgodność Systemu Zarządzania Jakością z normą ISO 9001:2015 została przedłużona do 2025 roku. SFP-ZAPA to jedyna w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania, mogącą poszczycić się tego rodzaju dokumentem. »
Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie pozwu Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko Chomikuj.pl wybrzmiewa wyraźnie: platformy udostępniające nielegalne treści swoich użytkowników będą pociągane do odpowiedzialności. Ich działania będą kwalifikowane już nie tylko jako pomocnictwo w naruszeniu praw autorskich, ale jako współsprawstwo bezpośrednie. Platformy zobowiązane zostaną do usunięcia nielegalnie udostępnionych filmów, ale także do blokowania dostępu do nich w przyszłości. »
„Big Festivalowski” to nowe wydarzenie na filmowej mapie Polski, które świetnie opisują cechy osobowości jego „patrona” – kultowego Big Lebowskiego: beztroska, pozytywne nastawienie do życia i poczucie humoru. Na tym „festiwalu lekkich treści” - jak sam nazywa go jego twórca Alek Pietrzak – wybrzmiały jednak i treści poważne. Podczas panelu SFP-ZAPA dotyczącego ochrony praw autorskich i dodatkowego wynagrodzenia dla twórców, mogliśmy przekazać uczestnikom festiwalu nasze doświadczenia i wiedzę w zakresie tantiem. »
W czerwcu br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło zaktualizowaną propozycję ustawy o artystach zawodowych, której celem jest objęcie twórców systemem ubezpieczeń społecznych i poprawienie ich sytuacji bytowej. Co się zmieniło w nowym projekcie i jaka będzie jego dalsza droga legislacyjna? »
Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy wdrażającego najnowsze dyrektywy UE z obszaru prawa autorskiego. Jako Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych przedstawiliśmy obszerne stanowisko wobec zaproponowanych przepisów. »
W poniedziałek, 27 czerwca br. w Brukseli odbyło się Walne Zgromadzenie międzynarodowego stowarzyszenia Society of Audiovisual Authors (SAA). Do Zarządu organizacji (Board of Directors) ponownie został wybrany Dominik Skoczek, otrzymując drugą z kolei największa liczbę głosów. Kadencja Zarządu jest trzyletnia, a dyrektor SFP-ZAPA będzie piastował tę odpowiedzialną funkcję już po raz czwarty z rzędu. »
27 maja 2022 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną operatora serwisu Chomikuj.pl kończąc tym samym trwający ponad 7 lat spór sądowy wszczęty z powództwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich i trzech producentów filmowych. Decyzja ta przesądza, że serwis internetowy odpowiada za treści zamieszczane przez użytkowników. »
20 czerwca br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ten niezwykle ważny dla twórców akt prawny ma na celu wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, która reguluje m.in. kwestię wynagrodzenia za eksploatację filmów w internecie. »
Sezon na festiwale filmowe rozpoczął się na dobre, również dla SFP-ZAPA. W minionych tygodniach nasi przedstawiciele byli obecni zarówno na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, jak i 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i film”. Czym się tam zajmowaliśmy? Zapraszamy do lektury naszej relacji. »
Co to jest zbiorowy zarząd, kto jest reprezentowany przez SFP-ZAPA, jak wygląda podział tantiem („repartycja”) i kiedy możemy się spodziewać wypłat z internetu? Już w środę, 8 czerwca i czwartek, 9 czerwca na te pytania odpowiedzą eksperci SFP-ZAPA oraz ich goście z Koła Młodych SFP oraz Gildii Scenarzystów Polskich, podczas branżowych spotkań na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Debaty odbędą się stacjonarnie, we Foyer Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy! »
W sobotę 21 maja odbyło się pierwsze po okresie pandemii Walne Zebranie Członków SFP, którego celem było wybranie między innymi nowych władz Stowarzyszenia. Prezesem największej w Polsce organizacji zrzeszającej ludzi filmu ponownie wybrany został Jacek Bromski. Podczas tego ważnego posiedzenia wybrano również składy Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz uchwalono stosowne Regulaminy. »
W czwartek, 12 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Repartycyjnej SFP-ZAPA. Rada wybrała swoje Prezydium i zainaugurowała działanie w nowym składzie. Przewodniczącym został wybrany Juliusz Machulski, Wiceprzewodniczącą - Karolina Bielawska, a Sekretarzem -Jacek Bromski. »
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił skargę polskiego rządu dotyczące dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Wyrok TSUE to wspaniała wiadomość dla polskich twórców oraz szansa na przyśpieszenie prac nad długo oczekiwanym wdrożeniem dyrektywy do polskiego prawa. »
15 marca 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał nadawcę telewizyjnego TVN S.A do zapłaty na rzecz scenarzystów reprezentowanych przez SFP-ZAPA kilkumilionowej należności obejmującej tantiemy i odsetki. To wynik procesu toczącego się od 2017 roku dotyczącego nadawania utworów audiowizualnych w programach TVN w 2015 r. »
Decyzją z 30 marca 2022 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił w całości decyzję Zespołu Orzekającego Komisji Prawa Autorskiego (ZO KPA) z dnia 30 listopada 2020 r. i umorzył postępowanie w I instancji uznając, że skarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów prawa. W uzasadnieniu swojej decyzji Minister Kultury wskazał, że jeżeli w ocenie ZO KPA, złożony wniosek nie spełniał wymogów formalnych, to winien on wezwać wnioskodawcę do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, a nie wydawać decyzję administracyjną. »
Znane są już nazwiska trzech członków Rady Repartycyjnej SFP-ZAPA wybranych przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich. »
Na odbywającym się w minioną sobotę, 9 kwietnia Zebraniu Wyborczym ZAPA przedstawiciele Autorów i Producentów wybrali swoich przedstawicieli do nowo utworzonej Rady Repartycyjnej. Pełen skład Rady zostanie uzupełniony jeszcze o trzy osoby wybrane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wszyscy członkowie Rady powoływani są na czteroletnią kadencję. »
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich wystosował oficjalny list do władz Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów CISAC, w którym wzywa do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko zrzeszonym organizacjom rosyjskim. »
SFP-ZAPA przyjmie w zarząd prawa ukraińskich twórców i zapewni im wynagrodzenia za eksploatację ich filmów. / SFP-ZAPA буде управляти правами українських кінематографістів і виплачувати винагороду за експлуатацію фільмів »
Zgodnie z uchwałą Rady Administracyjnej SFP-ZAPA z dnia 24 lutego 2022 r. prezentujemy wysokość kosztów inkasa obowiązującą w roku bieżącym. Potrącenia zostają obniżone względem roku 2021 na większości pól eksploatacji. »
Rada Administracyjna SFP-ZAPA zatwierdziła uchwałą z 24 lutego 2022 roku przygotowany przez biuro SFP-ZAPA terminarz repartycji na rok bieżący. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan wypłat tegorocznych tantiem, nad którego realizacją niezmiennie będzie czuwał cały nasz zespół. »
Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych serdecznie zapraszają wszystkie osoby, które zawarły ze Stowarzyszeniem umowę o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi lub pokrewnymi na Zebranie Wyborcze SFP-ZAPA, które odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2022 roku (sobota) w hotelu Sheraton Grand w Warszawie (ul. Bolesława Prusa 2). »
Stowarzyszenie Kreatywna Polska, którego wiceprezesem jest obecnie m.in. Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek, solidaryzuje się z Ukrainą wobec brutalnego ataku Federacji Rosyjskiej na ten kraj i deklaruje pomoc ukraińskim artystom. Poniżej zamieszczamy treść stanowiska w języku polskim i ukraińskim. »
Międzynarodowe stowarzyszenie Society of Audiovisual Authors, którego częścią jest SFP-ZAPA, solidaryzuje się z narodem ukraińskim i całym jego środowiskiem twórczym w obliczu trwającej inwazji na ich kraj, wyrażając jednocześnie stanowczy sprzeciw wobec wojny. »
Informujemy, że od wtorku 1 marca ponownie otwieramy nasze biuro w Warszawie przy ul. Żelaznej 28/30 dla obsługi uprawnionych i użytkowników. »
"Będzie dla nas wielkim zaszczytem udzielić Wam wsparcia w tej niesprawiedliwej wojnie. Niech żyje Ukraina!" napisał Prezes Stowarzyszenie Filmowców Polskich Jacek Bromski w swoim liście skierowanym do Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycia. Prezes zadeklarował m.in. pomoc w znalezieniu zatrudnienia oraz możliwość udzielenia schronienia w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu. »
W odpowiedzi na wynik głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie Aktu o usługach cyfrowych, 27 europejskich organizacji reprezentujących twórców sektora audiowizualnego, zaapelowało do prawodawców UE o dopilnowanie, by ostateczna wersja rozporządzenia nie stanowiła kroku wstecz pod względem walki z nielegalnymi treściami w internecie, ani nie przyczyniła się do tworzenia bezzasadnych wyjątków od odpowiedzialności dla pośredników. Poniżej prezentujemy pełne stanowisko. »
Digital Services Act to jedna z najważniejszych omawianych obecnie w Parlamencie Europejskim regulacji. W czwartek 20 stycznia jej kształt był poddany głosowaniu europosłów i europosłanek, którzy przyjęli go stosunkiem głosów 530 za do 78 przeciw (oraz 80 wstrzymujących się). Oznacza to zielone światło do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw UE. W założeniach DSA miało uporządkować działalność platform internetowych i zwiększyć ochronę prawnoautorską w internecie. Czy obecny tekst rozporządzenia spełnia pokładane w nim nadzieje i jakie mogą być jego konsekwencje dla twórców kultury? Branża kreatywna ma do niego wciąż wiele zastrzeżeń. »
Miniony 2021 rok okazał się być czasem ponownie zdominowanym przez pandemię COVID-19 i związane z nią obostrzenia. Na pełne podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Już teraz można jednak stwierdzić, iż pomimo wielu przeciwności SFP-ZAPA działała w drugim roku pandemii w pełni operacyjnie i bez żadnych ograniczeń, a autorom i producentom udało się wypłacić najwyższą w historii organizacji kwotę 166 mln złotych. »