Wiadomość o powołaniu nowej Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej została na portalu Gazeta.pl opatrzona tekstem Andrzeja Saramonowicza, który powstał dwa tygodnie przed powołaniem Rady. »
Netflix International B.V. ujawnił warunki swojego pilotażowego programu dodatkowych wynagrodzeń dla polskich twórców. Tak jak przewidywaliśmy, warunki oferty przedstawionej wybranym członkom ekip filmowych są wyjątkowo niekorzystne dla twórców. Autorzy zostali poproszeni o niekonsultowanie oferty ze swoimi agentami czy prawnikami, ale mimo to kilkoro z nich zwróciło się do SFP-ZAPA z prośbą o dokonanie oceny proponowanych im zapisów. »
W obliczu niepowodzenia prac nad ustawą o artystach zawodowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich złożyło pozew przeciwko Skarbowi Państwa dotyczący tzw. opłaty od czystych nośników (zwanej także opłatą reprograficzną). Wnosi w nim o odszkodowanie dla twórców i producentów filmowych reprezentowanych przez SFP z tytułu niezapewnienia przez państwo polskie godziwej rekompensaty za korzystanie z utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego. Pozew obejmuje 3 lata (2020-2023) i opiewa na kwotę 416 milionów złotych. »
W najbliższą sobotę, 2 września zapraszamy serdecznie na organizowany przez Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC Event Nowych Technologii Zdjęć Filmowych. W ramach wydarzenia odbędzie się także panel SFP-ZAPA "Prawdy i mity na temat tantiem z internetu". »
Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Grupa Polsat Plus zawarły nową umowę generalną dotyczącą korzystania z utworów audiowizualnych z repertuaru SFP w zakresie nadawania, reemitowania oraz udostępniania utworów audiowizualnych w Internecie. »
Rada Repartycyjna SFP-ZAPA zatwierdziła uchwałą z 8 marca 2023 roku przygotowany przez biuro SFP-ZAPA terminarz repartycji na rok bieżący. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan wypłat tegorocznych tantiem, nad którego realizacją niezmiennie będzie czuwał cały nasz zespół. »
Zgodnie z uchwałą Rady Repartycyjnej SFP z dnia 8 marca 2023 r. prezentujemy wysokość potrąceń na koszty inkasa, jakie będą obowiązywać w roku bieżącym. Potrącenia zostały obniżone względem roku 2022 na wszystkich polach eksploatacji. »
Ella Shtyka to ukraińska producentka filmów dokumentalnych, kuratorka laboratorium filmów dokumentalnych dla młodych artystów Indie Lab oraz kuratorka programu dokumentalnego i paneli tematycznych amerykańskiego festiwalu filmowego Nezalezhnist (Niepodległość) w Ukrainie. Od 2001 roku kieruje centrum produkcyjnym Nowy Kijów. Na skutek wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku opuściła swój kraj i miesiąc później dołączyła do zespołu SFP-ZAPA, gdzie zajmuje się współpracą z autorami polskimi oraz ukraińskimi, którzy również mogą powierzać swoje prawa w SFP-ZAPA. »
Znamy nominowanych do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zostaną one przyznane już po raz 15. w siedmiu kategoriach. Ogłoszenie laureatów i laureatek nastąpi 20 września podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. »
W poniedziałek, 21 sierpnia br., zgodnie z założonym terminem, rozpoczęliśmy wypłaty dla producentów z tytułu reemisji za 2022 rok. »
W piątek, 4 sierpnia przedstawiciele polskiego środowiska filmowego, reprezentujący twórców, aktorów i producentów, złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo, w którym wyrazili swoje oburzenie niedawnymi, kłamliwymi wypowiedziami Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego na temat filmowców. Apelują w nim także do Premiera o spotkanie z reprezentantami branży i pilne wdrożenie dyrektywy ws. prawa autorskiego, zapewniającej twórcom filmowym i aktorom m.in. należne tantiemy z internetu. »
Uprzejmie informujemy, że 21 czerwca br. Rada Repartycyjna SFP podjęła uchwałę zatwierdzającą Tabelę stawek wynagrodzeń Stowarzyszenia Filmowców Polskich za korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych. »
W celu ujednolicenia zasad repartycji z tytułu reemisji producenckiej z zasadami obowiązującymi w repartycjach autorskich, przyjmuje się, że przy podziale kwot dla polskich uprawnionych będzie brana pod uwagę także zmienna w postaci gradacji wg typu utworu (gradacja tożsama z tą stosowaną w repartycjach autorskich). »
Po trwającym blisko 5 i pół roku procesie, gigant telekomunikacyjny VECTRA S.A. prawomocnie przegrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich w sporze o prawidłowość realizacji zapisów umowy licencyjnej. »
Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyraża swoje zdecydowane poparcie dla strajku scenarzystów zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Pisarzy (WGAW - Writers Guild of America West i WGAE - Writers Guild of America, East), a także dla stanowiska Federacji Scenarzystów Europejskich (FSE) w tej sprawie. »
Pod koniec marca br. SFP-ZAPA podpisało razem z ZAiKS-em kolejną trójstronną umowę z członkiem Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Tym razem jest to czterosalowe kino Sokół w Nowym Sączu, którego operatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. »
1 marca 2023 r. o godz. 12:30 odbędzie się dwugodzinny webinar "Prawa autorów audiowizualnych w Europie i Ameryce Łacińskiej”, podczas którego swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele branży audiowizualnej z Brazylii, Chile, Polski i Słowenii, a także z eksperci z Latynoamerykańskiej Federacji Stowarzyszeń Autorów Audiowizualnych (FESAAL), Stowarzyszenia Autorów Audiowizualnych (SAA) oraz Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (CISAC). »
Polscy twórcy i artyści audiowizualni czekają na prawo, które zagwarantuje wszystkim filmowcom sprawiedliwe tantiemy z internetu i zapewni im równe szanse we współpracy i negocjacjach z zagranicznymi korporacjami. Gwarantuje to unijna dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, której wdrożenie w Polsce przedłuża się z niezrozumiałych dla nas względów już o wiele miesięcy. Jako przedstawiciele środowiska polskich aktorów i twórców filmowych, z niepokojem dostrzegamy, że niektórzy przedstawiciele obozu władzy ponad dobro polskiej kultury stawiają interesy platform takich jak Netflix »
W środę 11 stycznia, w Kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się spotkanie szerokiej koalicji polskich twórców na rzecz uczciwego wynagrodzenia z platform VOD. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wzięli udział liczni twórcy filmowi, producenci oraz przedstawiciele organizacji branżowych. To kolejny krok na drodze do konsolidacji środowiska, które walczy o prawa do własnej twórczości wykorzystywanej przez platformy VOD. Jak podkreślali twórcy: „Występowanie przeciw tantiemom z internetu to występowanie przeciwko polskiej kulturze” »